Защо да пием чай?
Интересно

Защо да пием чай?

Posted On декември 16, 2016 at 12:23 pm by / No Comments

Защо да пием чай?

Защо да пием чай? Какви са ползите от пиенето на зелен чай? Ние от www.zabilkite.com ще Ви дадем няколко причини, поради които е необходимо да пием чай за здраве, тонус и красота!

Чаените листа са богати на антиоксиданти – това са вещества, които съдействат за намаляване на риска от редица заболявания.

Слаб чай могат да пият всички, но силен чай не се препоръчва за малки деца, бременни и кърмещи жени и хора, чувствителни към кофеин. Ето защо, чаят трябва да се консумира в умерени количества – до три-четири чаши дневно, на гладно или 1 час след хранене за добро здраве и благоразположение.

Зеленият и черният чай съдържат еднакво количество антиоксиданти, но в черния чай те са по-сложни комплексни вещества. Използването на лечебните и тонизиращи свойства на чая е възможно при правилно приготвен чай и при положение, че се познават сортовете чай и въздействието им върху организма.

Редовното пиене на зелен чай, ще доведе до по-рядко боледуване. Ето и някои от  ползите при употреба на зелен чай:

1. Зеленият чай има освежаващо, ободряващо действие и помага при преумора.

2. Поддържа нормалната дейност на сърцето и стомаха.

3. Предпазва от кариес на зъбите.

4. Пиенето на зелен чай укрепва духа, повдига настроението, засилва паметта и мозъчната дейност.

5. Стимулира циркулирането на кръвта.

6. Предпазва от рак и злокачествен тумор. Засилва имунните функции на организма и действа благотворно за предпазване и лечение на лъчеви болести, при радиация и отравяния.

7. Забавя и спира процеса на стареене на клетките и допринася за подмладяване и дълголетие.

8. Прочиства кръвта от холестерол и други вредни вещества и наслоявания по стените на кръвоносните съдове.

9. Предпазва и лекува атеросклероза, високо кръвно налягане и сърдечни заболявания.

10. Стимулира отделителната система, функциите на бъбреците и пикочния мехур.

11. Влияе благотворно при очни болести и засилва очите.

12. Лекува затлъстяване. Опъва кожата и отваря порите й.

13. Укрепва двигателната способност на организма и нервната система.

14. Регулира баланса между алкалите и киселините в организма.

15. Изстудява тялото по време на летните горещини.

Кога какъв чай е подходящо да се пие?

През пролетта е полезно да се пие чай с листа от жасмин. Той отстранява натрупалия се през зимата студ и ни подсилва с необходимите витамини и минерали.

За лятото е подходящ зелен чай с горчив вкус. Той дава усещане за свежест и прохлада и благодарение на високото съдържание на аминокиселини помага по-лесно да се понасят летните жеги.

Цин-ча и У-лун са подходящи за есента.Те са нещо средно между зеления и черния чай.Отстраняват от организма излишните мазнини и възстановяват дейността на жлезите с вътрешна секреция.

За зимата е най-подходящ черния чай, който китайците наричат червен, заради цвета на водата след като се запари. Той затопля организма, влияе благоприятно на храносмилането и усвояването на мазнините.

За да не допуснем чаят да ни навреди, трябва да спазваме някои прости правила:

1. Не бива да се пие чай на гладен стомах, за да не охладим стомаха и далака.

2. Пиенето на врял чай стимулира гърлото, хранопровода и стомаха и може да доведе до болести в тези органи. Температурата на чая не бива да превишава 56 градуса.

3. Студеният чай също не е полезен, защото той дава странични ефекти като задържане на студ и влага.

4. Високото съдържание на кофеин в силния чай може да причини главоболие и безсъние.

5. Чаят не бива да се запарва дълго или да се вари, защото тогава чаеният фенол, липидите и етеричните компоненти започват самопроизволно да се окисляват, което влошава качествата му и значително намалява неговата хранителна стойност.

6. Не трябва да се прекалява с броя на запарките. При първата запарка от чая се изтеглят 50% от полезните вещества, от втората-30%, от третата-едва 10%, а от четвъртата едва 1-3%.Затова е най-добре да не се пият повече от 3-4 запарки.

7. Чаят не бива да се пие непосредствено преди ядене, защото разрежда слюнката и храната започва да изглежда безвкусна, освен това протеините се усвояват по-трудно.За това е най-добре да пием чай 20-30 минути преди ядене.

8. Още едно много важно правило : НЕ пийте вчерашен чай. Той също е полезен, но само за външна употреба. Престоялият едно денонощие чай е богат на киселини и флуор, който възпрепятства кръвотечението от капилярите, затова такъв чай помага при възпаление на устната кухина, болки в езика, екземи, кръвотечения от венците, повърхностни наранявания на кожата, гнойни пъпки.

Промиването на очите с вчерашен чай помага да се намалят неприятните усещания при зачервяването и сълзенето им, а изплакването на устата след ядене не само оставя усещане за свежест, но и укрепва зъбите.

Ако имате истински чай вкъщи, запарете си една чаша, пуснете си приятна музика и му се насладете.

Последвайте ни

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial